Warszawski Fotoplastikon od ponad 100 lat mieści się w kamienicy przy Alejach Jerozolimskich 51. Tam, siedząc przy beczce fotoplastikonu, przez specjalne okulary można oglądać przesuwające się przed oczami zdjęcia dawnej Warszawy. Wrażenie jest nadzwyczajne, gdyż dzięki stereoskopowej technice fotografii widzimy obraz trójwymiarowy. Zupełnie niespodziewanie przenosimy się na ulice dawnej Warszawy, między ludzi ubranych jak na zdjęciach ze starych albumów. Wspaniała lekcja historii dla małych i dużych.
W okresie II wojny światowej warszawski Fotoplastikon był konspiracyjnym punktem kontaktowym. Iluzje, jakie stwarzał, pomagały warszawiakom przetrwać ciężkie czasy. Wiszące dziś na ścianach oryginalne, ręcznie malowane plakaty mówią o powojennym repertuarze. Zapraszają na projekcje zdjęć z Afryki, Sahary, Japonii, Turcji, Londynu oraz innych niezwykle pociągających miejsc świata, wówczas dla Polaków niedostępnych.
Zbiory
W zbiorach Fotoplastikonu jest już ponad 7000 trójwymiarowych fotografii; od zdjęć dokumentujących egzotyczne podróże po świecie z przełomu XIX i XX wieku, przez Warszawę w różnych okresach historycznych, aż po współczesne prace znanych autorów.
Wystawy
Bogate i sukcesywnie poszerzane o kolejne kolekcje zbiory fotografii stereoskopowej pozwalają na regularną zmianę programu. Przynajmniej raz w miesiącu dokonujemy wymiany wystaw tematycznych, natomiast w każdą niedzielę zapraszamy na stałą ekspozycję zdjęć dawnej Warszawy.
Działalność
Fotoplastikon to nie tylko niezwykła galeria zdjęć trójwymiarowych; to także scena dla kameralnych koncertów, częsty punkt gier miejskich, miejsce warsztatów, lekcji muzealnych, wykładów i konferencji, a także oryginalna sceneria dla filmów, programów i reportaży o starej Warszawie. Działalność pod opieką Muzeum sprawiła, że bardzo szybko i już na stałe powrócił na mapę kulturalną miasta stając się trwałym elementem tożsamości Warszawy.
więcej na …
http://fotoplastikonwarszawski.pl
A tutaj coś na upały, w zaprzyjaźnionej dzielnicy - Jeziorko Czerniakowskie:)